







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,910 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,327 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,365 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 99.0 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-549-549 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted N. Delta Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,202,000 | $46,000 | $1,248,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,310,000 | $45,300 | $1,355,300 | -1.9% |
| 2024 | $1,335,000 | $47,000 | $1,382,000 | -2.1% |
| 2023 | $1,364,000 | $47,800 | $1,411,800 | +14.5% |
| 2022 | $1,188,000 | $44,700 | $1,232,700 | +34.9% |
| 2021 | $861,000 | $53,100 | $914,100 | +2.2% |
| 2020 | $838,000 | $56,200 | $894,200 | - |
11409 75a Avenue
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,766 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3079997 |
| Distance: | 532 m |
11872 78b Avenue
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,550 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,924 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3055619 |
| Distance: | 631 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263096276/83dcefb7.jpeg)
7436 119a Street
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,586 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3074649 |
| Distance: | 697 m |
11384 74 Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,672 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3061194 |
| Distance: | 699 m |
11627 72a Avenue
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $471 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115215 |
| Distance: | 713 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263122473/83dcefb7.jpeg)
11788 73 Avenue
| Sold Price: | $1,171,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,846 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100846 |
| Distance: | 716 m |
11774 Kerr Bay
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,114 sqft) |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3075018 |
| Distance: | 287 m |
7432 115a Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,803 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3124141 |
| Distance: | 390 m |
11516 Parkwood Place
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,107 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,645 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120469 |
| Distance: | 489 m |