

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,027 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,110 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,547 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 001-493-787 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
5712 16a Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,328 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,392 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3076552 |
| Distance: | 2.4 km |
4410 Spanton Drive
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,356 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115912 |
| Distance: | 7.9 km |
5095 44b Avenue
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,095 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,330 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108814 |
| Distance: | 8.0 km |
6361 43a Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,148 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,200 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3090784 |
| Distance: | 8.1 km |
5171 45 Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,350 sqft) |
| Days on Market: | 322 |
| MLS® Number: | R2963913 |
| Distance: | 8.1 km |
5475 45 Avenue
| Sold Price: | $1,476,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107463 |
| Distance: | 8.2 km |
5241 4a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107130 |
| Distance: | 156 m |
5324 Spetifore Crescent
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,867 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,920 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119592 |
| Distance: | 233 m |
5323 Spetifore Crescent
| Asking Price: | $1,978,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,795 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,081 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3097299 |
| Distance: | 277 m |
5068 7b Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,517 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,732 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093384 |
| Distance: | 619 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,361,000 | $334,000 | $1,695,000 | -0.5% |
| 2024 | $1,373,000 | $330,000 | $1,703,000 | -5.2% |
| 2023 | $1,467,000 | $329,000 | $1,796,000 | +10.5% |
| 2022 | $1,208,000 | $418,000 | $1,626,000 | +30.6% |
| 2021 | $993,000 | $252,000 | $1,245,000 | +1.5% |
| 2020 | $967,000 | $260,000 | $1,227,000 | - |