



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,116 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,220 sqft |
| Age | 61 years (1965) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,622 sqft) |
| Land Frontage | 74 ft |
| Land Dimensions | 74 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-907-030 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,366,000 | $63,400 | $1,429,400 | -7.1% |
| 2023 | $1,472,000 | $67,000 | $1,539,000 | +20.6% |
| 2022 | $1,211,000 | $65,100 | $1,276,100 | +20.1% |
| 2021 | $997,000 | $65,100 | $1,062,100 | +4.1% |
| 2020 | $970,000 | $50,000 | $1,020,000 | - |
5029 6 Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,085 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3019942 |
| Distance: | 335 m |
5097 Erin Way
| Sold Price: | $1,318,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,039 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,480 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3099310 |
| Distance: | 463 m |
855 Pacific Drive
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,748 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,815 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084700 |
| Distance: | 477 m |
5256 Cambridge Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3077417 |
| Distance: | 598 m |
1015 51a Street
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,496 sqft |
| Price / SqFt: | $605 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,860 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113372 |
| Distance: | 607 m |
5045 10a Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,675 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,945 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3080077 |
| Distance: | 637 m |
5068 7b Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,517 sqft |
| Price / SqFt: | $675 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,732 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093384 |
| Distance: | 155 m |
4909 8a Avenue
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,189 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,515 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110317 |
| Distance: | 243 m |
5165 7b Avenue
| Asking Price: | $1,548,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,951 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092945 |
| Distance: | 359 m |
474 Shannon Way
| Asking Price: | $1,265,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,022 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116054 |
| Distance: | 641 m |