







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,345 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,032 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,499 sqft) |
| Land Frontage | 31 ft |
| Land Dimensions | 31 x irr ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-259-614 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,287,000 | $192,000 | $1,479,000 | -3.0% |
| 2025 | $1,336,000 | $188,000 | $1,524,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,315,000 | $193,000 | $1,508,000 | +1.0% |
| 2023 | $1,300,000 | $193,000 | $1,493,000 | +8.0% |
| 2022 | $1,142,000 | $241,000 | $1,383,000 | +24.8% |
| 2021 | $853,000 | $255,000 | $1,108,000 | +6.6% |
| 2020 | $863,000 | $176,000 | $1,039,000 | - |
5171 45 Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,673 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,350 sqft) |
| Days on Market: | 322 |
| MLS® Number: | R2963913 |
| Distance: | 247 m |
5475 45 Avenue
| Sold Price: | $1,476,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107463 |
| Distance: | 936 m |
4652 55a Street
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,900 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3088384 |
| Distance: | 1.0 km |
5251 Chamberlayne Avenue
| Sold Price: | $1,493,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,653 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,583 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3110796 |
| Distance: | 1.7 km |
5814 Grove Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,688 sqft |
| Price / SqFt: | $506 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,857 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3065756 |
| Distance: | 1.9 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263089967/83dcefb7.jpeg)
5611 52 Avenue
| Sold Price: | $1,505,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,830 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,800 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3068340 |
| Distance: | 1.9 km |
5046 Massey Drive
| Asking Price: | $1,479,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,696 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118565 |
| Distance: | 203 m |
5388 46 Avenue
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $473 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,620 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122471 |
| Distance: | 668 m |
5483 Chestnut Crescent
| Asking Price: | $1,374,990 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,372 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087183 |
| Distance: | 924 m |
4620 W River Road
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,447 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094167 |
| Distance: | 1.1 km |
5574 49 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,735 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083179 |
| Distance: | 1.4 km |