




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,152 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,051 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-410-014 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Ladner Agents
#111 4758 53 Street
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $526 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 910 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3108681 |
| Distance: | 0 m |
#403 4758 53 Street
| Sold Price: | $537,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $509 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 984 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3101894 |
| Distance: | 0 m |
#214 4768 53 Street
| Sold Price: | $549,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | $417 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 938 sqft |
| Price / SqFt: | $585 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3071929 |
| Distance: | 58 m |
#202 4745 54a Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,144 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3076626 |
| Distance: | 71 m |
#205 4747 54a Street
| Sold Price: | $492,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 850 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3043385 |
| Distance: | 71 m |
#206 4728 53 Street
| Sold Price: | $529,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $422 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 925 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3100075 |
| Distance: | 79 m |
#105 4738 53 Street
| Asking Price: | $528,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 804 sqft |
| Price / SqFt: | $658 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102201 |
| Distance: | 79 m |
#305 4728 53 Street
| Asking Price: | $509,500 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $410 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 933 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083434 |
| Distance: | 79 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $545,000 | $545,000 | -6.7% |
| 2025 | $0 | $584,000 | $584,000 | -3.9% |
| 2024 | $0 | $608,000 | $608,000 | - |
| 2023 | $0 | $608,000 | $608,000 | +21.1% |
| 2022 | $0 | $502,000 | $502,000 | +3.9% |
| 2021 | $0 | $483,000 | $483,000 | +3.0% |
| 2020 | $0 | $469,000 | $469,000 | - |