













| Pricing | |
| Asking Price | $1,500,000 |
| Price per Floor SqFt | $632 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,657 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,374 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,237 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 146 ft |
| Price per Land SqFt | $146.53 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-589-015 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,419,000 | $83,000 | $1,502,000 | -1.3% |
| 2024 | $1,431,000 | $90,500 | $1,521,500 | -6.2% |
| 2023 | $1,523,000 | $99,200 | $1,622,200 | +15.6% |
| 2022 | $1,303,000 | $100,000 | $1,403,000 | +23.1% |
| 2021 | $1,035,000 | $105,000 | $1,140,000 | +0.2% |
| 2020 | $1,048,000 | $89,200 | $1,137,200 | - |
Asking Price is 0.1% lower than Assessed Value (2026).
5379 1 Avenue
| Asking Price: | $1,279,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,775 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077497 |
| Distance: | 382 m |
466 55 Street
| Asking Price: | $1,435,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,852 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,192 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103459 |
| Distance: | 436 m |
5174 Dennison Drive
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $475 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,988 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116617 |
| Distance: | 894 m |
5471 7b Avenue
| Asking Price: | $1,689,800 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,182 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126406 |
| Distance: | 1.0 km |
5451 7b Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,178 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,046 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3063385 |
| Distance: | 1.0 km |