




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,331 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,716 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,890 sqft) |
| Land Frontage | 39 ft |
| Land Dimensions | 39 x 104 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-364-458 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
273 52a Street
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,720 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3086581 |
| Distance: | 284 m |
4925 2 Avenue
| Sold Price: | $1,366,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,009 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3042719 |
| Distance: | 359 m |
4936 4 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,151 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,656 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124411 |
| Distance: | 369 m |
5225 4 Avenue
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,042 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,148 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090380 |
| Distance: | 397 m |
5151 Galway Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,210 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,183 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103803 |
| Distance: | 430 m |
4894 1 Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,171 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,478 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120707 |
| Distance: | 565 m |
5072 2a Avenue
| Asking Price: | $1,769,800 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091835 |
| Distance: | 98 m |
350 52a Street
| Asking Price: | $1,448,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,547 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,751 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105937 |
| Distance: | 386 m |
474 Shannon Way
| Asking Price: | $1,265,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,022 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116054 |
| Distance: | 409 m |
5379 1 Avenue
| Asking Price: | $1,279,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,117 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,775 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077497 |
| Distance: | 664 m |
494 Allen Drive
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,977 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086309 |
| Distance: | 730 m |
260 54a Street
| Asking Price: | $1,725,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,611 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,829 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106535 |
| Distance: | 754 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,322,000 | $93,200 | $1,415,200 | -1.5% |
| 2024 | $1,334,000 | $103,000 | $1,437,000 | -6.4% |
| 2023 | $1,419,000 | $116,000 | $1,535,000 | +15.2% |
| 2022 | $1,215,000 | $117,000 | $1,332,000 | +22.1% |
| 2021 | $965,000 | $126,000 | $1,091,000 | +0.9% |
| 2020 | $977,000 | $104,000 | $1,081,000 | - |