





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,425 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,092 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-693-083 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Tsawwassen Agents
#108 5556 14th Avenue
| Asking Price: | $639,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $633 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,163 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093909 |
| Distance: | 0 m |
#304 5556 14 Avenue
| Asking Price: | $599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 945 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 hours |
| MLS® Number: | R3128844 |
| Distance: | 0 m |
#210 1375 View Crescent
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $526 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,028 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3099455 |
| Distance: | 129 m |
#206 1375 View Crescent
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,013 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3078858 |
| Distance: | 129 m |
#327 1441 Garden Place
| Sold Price: | $495,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,030 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097649 |
| Distance: | 143 m |
#255 1440 Garden Place
| Sold Price: | $473,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | $478 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,131 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3094154 |
| Distance: | 143 m |
#201 1320 55 Street
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-21 |
| Maint. Fee: | $607 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3066194 |
| Distance: | 163 m |
#702 1400 View Crescent
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $590 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,320 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3051904 |
| Distance: | 199 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $658,000 | $658,000 | -5.7% |
| 2025 | $0 | $698,000 | $698,000 | +1.9% |
| 2024 | $0 | $685,000 | $685,000 | +1.0% |
| 2023 | $0 | $678,000 | $678,000 | +16.9% |
| 2022 | $0 | $580,000 | $580,000 | +11.1% |
| 2021 | $0 | $522,000 | $522,000 | -13.6% |
| 2020 | $0 | $604,000 | $604,000 | - |