















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,397 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 907 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 028-003-535 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $649,000 | $649,000 | -4.8% |
| 2025 | $0 | $682,000 | $682,000 | -1.3% |
| 2024 | $0 | $691,000 | $691,000 | +1.2% |
| 2023 | $0 | $683,000 | $683,000 | +9.3% |
| 2022 | $0 | $625,000 | $625,000 | +7.4% |
| 2021 | $0 | $582,000 | $582,000 | +7.6% |
| 2020 | $0 | $541,000 | $541,000 | - |
#203 2959 Glen Drive
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 722 sqft |
| Price / SqFt: | $699 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3079533 |
| Distance: | 0 m |
#209 2957 Glen Drive
| Sold Price: | $638,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $496 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 830 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3070960 |
| Distance: | 38 m |
#404 1185 Pacific Street
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,001 sqft |
| Price / SqFt: | $514 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3082072 |
| Distance: | 50 m |
#215 2968 Burlington Drive
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,029 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3084699 |
| Distance: | 97 m |
#208 2968 Burlington Drive
| Sold Price: | $590,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,046 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3072855 |
| Distance: | 97 m |
#302 2968 Burlington Drive
| Sold Price: | $599,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,045 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3071694 |
| Distance: | 97 m |
#702 2959 Glen Drive
| Asking Price: | $598,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $547 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 906 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104838 |
| Distance: | 0 m |
#423 1185 Pacific Street
| Asking Price: | $559,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 831 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088294 |
| Distance: | 50 m |
#2909 2955 Atlantic Avenue
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $440 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 850 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114604 |
| Distance: | 117 m |
#1909 2955 Atlantic Avenue
| Asking Price: | $649,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $423 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 820 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094254 |
| Distance: | 117 m |
#2206 2955 Atlantic Avenue
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $462 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 892 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3071725 |
| Distance: | 117 m |