

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,569 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,981 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-675-031 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#116 1460 Southview Street
| Asking Price: | $980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $401 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,499 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3113127 |
| Distance: | 275 m |
#104 1405 Dayton Street
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $467 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,716 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122899 |
| Distance: | 286 m |
#104 3421 Queenston Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $597 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,222 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081586 |
| Distance: | 349 m |
#8 3461 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $589 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,427 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126401 |
| Distance: | 369 m |
#37 3461 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $526 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112771 |
| Distance: | 369 m |
#18 3461 Princeton Avenue
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | $367 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,527 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125679 |
| Distance: | 369 m |
#110 3421 Queenston Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3061686 |
| Distance: | 349 m |
#103 3410 Queenston Avenue
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,298 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,519 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3077581 |
| Distance: | 397 m |
#104 1392 Trafalgar Street
| Sold Price: | $1,256,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $285 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,155 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3090785 |
| Distance: | 427 m |
#117 3409 Harper Road
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $453 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3045266 |
| Distance: | 496 m |
1352 Soball Street
| Sold Price: | $1,489,900 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,135 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,903 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3113742 |
| Distance: | 618 m |
#55 3306 Princeton Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $413 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079904 |
| Distance: | 721 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,262,000 | $1,262,000 | -1.0% |
| 2023 | $0 | $1,275,000 | $1,275,000 | +17.0% |
| 2022 | $0 | $1,090,000 | $1,090,000 | +20.4% |
| 2021 | $0 | $905,000 | $905,000 | -0.8% |
| 2020 | $0 | $912,000 | $912,000 | - |