







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,471 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,996 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-202-151 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#37 1362 Purcell Drive
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $353 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,876 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117649 |
| Distance: | 0 m |
#186 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Asking Price: | $1,048,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,527 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 hours |
| MLS® Number: | R3128850 |
| Distance: | 206 m |
#127 2998 Robson Drive
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $381 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115172 |
| Distance: | 467 m |
#19 1486 Johnson Street
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | $531 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,061 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117325 |
| Distance: | 1.2 km |
#42 1271 Lasalle Place
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,418 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121111 |
| Distance: | 1.2 km |
#13 2979 Panorama Drive
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $546 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3106727 |
| Distance: | 1.3 km |
#140 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,914 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3065260 |
| Distance: | 206 m |
#162 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,028,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $345 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,681 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113215 |
| Distance: | 206 m |
#139 3105 Dayanee Springs Boulevard
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $379 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3065244 |
| Distance: | 206 m |
#74 1357 Purcell Drive
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $551 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102632 |
| Distance: | 206 m |
#124 2979 Panorama Drive
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $578 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,422 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3098198 |
| Distance: | 1.3 km |
#7 2979 Panorama Drive
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | $555 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3070895 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,213,000 | $1,213,000 | -10.7% |
| 2023 | $0 | $1,358,000 | $1,358,000 | +16.8% |
| 2022 | $0 | $1,163,000 | $1,163,000 | +20.4% |
| 2021 | $0 | $966,000 | $966,000 | +8.7% |
| 2020 | $0 | $889,000 | $889,000 | - |