





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,234 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,228 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,737 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-083-296 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,626,000 | $70,800 | $1,696,800 | -4.3% |
| 2025 | $1,695,000 | $78,600 | $1,773,600 | +3.9% |
| 2024 | $1,625,000 | $81,900 | $1,706,900 | -1.8% |
| 2023 | $1,661,000 | $78,000 | $1,739,000 | +15.3% |
| 2022 | $1,429,000 | $79,200 | $1,508,200 | +32.0% |
| 2021 | $1,064,000 | $78,800 | $1,142,800 | - |
3088 Lazy A Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,922 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,900 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3090540 |
| Distance: | 473 m |
992 Saddle Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,559 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,493 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3090823 |
| Distance: | 651 m |
2996 Marcellin Place
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,805 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,978 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3101537 |
| Distance: | 724 m |
1021 Ogden Street
| Sold Price: | $1,173,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3089523 |
| Distance: | 878 m |
2750 Westlake Drive
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,826 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,758 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3095599 |
| Distance: | 898 m |
842 Lighthouse Court
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,393 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,573 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3111397 |
| Distance: | 954 m |
777 Chilko Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,460 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,048 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122601 |
| Distance: | 436 m |
3091 Lazy A Street
| Asking Price: | $1,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,089 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,137 sqft) |
| Days on Market: | 4 hours |
| MLS® Number: | R3128689 |
| Distance: | 508 m |
888 Herrmann Street
| Asking Price: | $1,679,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,734 sqft |
| Price / SqFt: | $614 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109799 |
| Distance: | 652 m |
600 Clearwater Way
| Asking Price: | $1,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,523 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,348 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3107115 |
| Distance: | 701 m |
3158 Mariner Way
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,532 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,123 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118989 |
| Distance: | 1.1 km |