







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,208 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,206 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,029 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 016-876-946 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,495,000 | $645,000 | $2,140,000 | -4.4% |
| 2025 | $1,560,000 | $679,000 | $2,239,000 | +3.3% |
| 2024 | $1,446,000 | $722,000 | $2,168,000 | -1.8% |
| 2023 | $1,493,000 | $714,000 | $2,207,000 | +12.0% |
| 2022 | $1,284,000 | $686,000 | $1,970,000 | +48.7% |
| 2021 | $954,000 | $371,000 | $1,325,000 | +12.1% |
| 2020 | $801,000 | $381,000 | $1,182,000 | - |
3102 Fisher Court
| Sold Price: | $1,695,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,394 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3110266 |
| Distance: | 893 m |
2806 Silverberry Court
| Sold Price: | $1,523,800 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,427 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3071797 |
| Distance: | 1.4 km |
1501 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,852,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3084244 |
| Distance: | 1.9 km |
1381 Oxford Street
| Sold Price: | $1,662,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,199 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,743 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3114406 |
| Distance: | 2.2 km |
1460 Nanton Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3060695 |
| Distance: | 2.7 km |
1248 Ravensdale Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,531 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,306 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3033448 |
| Distance: | 2.8 km |
1522 Whitebark Place
| Asking Price: | $2,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,712 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,441 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084798 |
| Distance: | 232 m |
1577 Lodgepole Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,311 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,745 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108760 |
| Distance: | 389 m |
1416 Purcell Drive
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,397 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,688 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123651 |
| Distance: | 740 m |
1725 Sugarpine Court
| Asking Price: | $2,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,330 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,024 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111827 |
| Distance: | 987 m |
2551 Sapphire Place
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,492 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109064 |
| Distance: | 1.9 km |
2620 Limestone Place
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,876 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110510 |
| Distance: | 2.1 km |