























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,712 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,075 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Penthouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-718-309 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#1904 3888 Evergreen Place
| Sold Price: | $865,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $658 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 945 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3090449 |
| Distance: | 133 m |
#1301 3809 Evergreen Place
| Sold Price: | $827,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $575 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 946 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3065874 |
| Distance: | 133 m |
#1710 3809 Evergreen Place
| Sold Price: | $792,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $542 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 893 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085908 |
| Distance: | 133 m |
#502 3888 Evergreen Place
| Sold Price: | $819,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $673 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 972 sqft |
| Price / SqFt: | $843 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3071555 |
| Distance: | 133 m |
#1703 545 Austin Avenue
| Sold Price: | $755,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,198 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3085524 |
| Distance: | 253 m |
#1902 555 Austin Avenue
| Sold Price: | $770,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,280 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3096444 |
| Distance: | 253 m |
#2304 530 Whiting Way
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $463 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 870 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077686 |
| Distance: | 0 m |
#1706 530 Whiting Way
| Asking Price: | $829,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $553 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 988 sqft |
| Price / SqFt: | $840 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108364 |
| Distance: | 0 m |
#3407 3833 Evergreen Place
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $574 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 910 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122063 |
| Distance: | 133 m |
#5002 3809 Evergreen Place
| Asking Price: | $839,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 835 sqft |
| Price / SqFt: | $1,005 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3074095 |
| Distance: | 133 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $977,000 | $977,000 | -10.0% |
| 2024 | $0 | $1,086,000 | $1,086,000 | +0.3% |
| 2023 | $0 | $1,083,000 | $1,083,000 | +13.2% |
| 2022 | $0 | $957,000 | $957,000 | -4.4% |
| 2021 | $0 | $1,001,000 | $1,001,000 | +7.4% |
| 2020 | $0 | $932,000 | $932,000 | - |