
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,697 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,539 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 023-617-659 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#21 1751 Paddock Drive
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120318 |
| Distance: | 172 m |
#136 1685 Pinetree Way
| Asking Price: | $1,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3091986 |
| Distance: | 365 m |
#120 1685 Pinetree Way
| Asking Price: | $1,160,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,020 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095205 |
| Distance: | 365 m |
#1 3300 Plateau Boulevard
| Asking Price: | $1,099,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $681 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,704 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101087 |
| Distance: | 591 m |
#23 3405 Plateau Boulevard
| Asking Price: | $1,224,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $539 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3081640 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,233,000 | $1,233,000 | -7.2% |
| 2025 | $0 | $1,328,000 | $1,328,000 | -0.9% |
| 2024 | $0 | $1,340,000 | $1,340,000 | +5.7% |
| 2023 | $0 | $1,268,000 | $1,268,000 | +17.2% |
| 2022 | $0 | $1,082,000 | $1,082,000 | +20.1% |
| 2021 | $0 | $901,000 | $901,000 | - |
#16 1765 Paddock Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,479 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066670 |
| Distance: | 0 m |
#38 1751 Paddock Drive
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $482 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,512 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3084876 |
| Distance: | 172 m |
2205 Parkway Boulevard
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3077643 |
| Distance: | 983 m |
#57 3405 Plateau Boulevard
| Sold Price: | $1,190,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $473 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,226 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3102327 |
| Distance: | 1.1 km |
#10 2351 Parkway Boulevard
| Sold Price: | $978,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,044 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3079082 |
| Distance: | 1.1 km |
#46 2351 Parkway Boulevard
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $473 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,109 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3058437 |
| Distance: | 1.1 km |