































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,765 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 801 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-415-344 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#106 1045 Howie Avenue
| Sold Price: | $330,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 656 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3095272 |
| Distance: | 331 m |
#107 1048 King Albert Avenue
| Sold Price: | $350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $710 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 864 sqft |
| Price / SqFt: | $405 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3081669 |
| Distance: | 370 m |
#202 1048 King Albert Avenue
| Sold Price: | $453,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $702 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 899 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3069296 |
| Distance: | 370 m |
#207 1048 King Albert Avenue
| Sold Price: | $456,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | $702 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 927 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3066516 |
| Distance: | 370 m |
#119 295 Schoolhouse Street
| Sold Price: | $400,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $366 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 777 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089419 |
| Distance: | 1.7 km |
#204 555 North Road
| Sold Price: | $410,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $279 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 735 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3101129 |
| Distance: | 1.7 km |
#202 535 Blue Mountain Street
| Asking Price: | $340,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | $359 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 659 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3073426 |
| Distance: | 0 m |
#115 535 Blue Mountain Street
| Asking Price: | $399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 871 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126193 |
| Distance: | 0 m |
#301 1000 King Albert Avenue
| Asking Price: | $449,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 878 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3093579 |
| Distance: | 68 m |
#301 1048 King Albert Avenue
| Asking Price: | $429,800 |
| Listing Date: | 2025-Oct-06 |
| Maint. Fee: | $709 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 986 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 231 |
| MLS® Number: | R3056667 |
| Distance: | 370 m |
#213 1209 Howie Avenue
| Asking Price: | $469,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $458 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 807 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111291 |
| Distance: | 733 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $480,500 | $480,500 | +5.3% |
| 2024 | $0 | $456,400 | $456,400 | +1.9% |
| 2023 | $0 | $448,000 | $448,000 | +14.8% |
| 2022 | $0 | $390,200 | $390,200 | +15.1% |
| 2021 | $0 | $338,900 | $338,900 | +2.6% |
| 2020 | $0 | $330,200 | $330,200 | - |