This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,735 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,034 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 029-032-601 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $752,000 | $752,000 | -3.3% |
| 2025 | $0 | $778,000 | $778,000 | -3.1% |
| 2024 | $0 | $803,000 | $803,000 | -0.1% |
| 2023 | $0 | $804,000 | $804,000 | +8.6% |
| 2022 | $0 | $740,000 | $740,000 | +19.5% |
| 2021 | $0 | $619,000 | $619,000 | +10.1% |
| 2020 | $0 | $562,000 | $562,000 | - |
#311 618 Langside Avenue
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $341 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,099 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095410 |
| Distance: | 0 m |
#220 708 Lea Avenue
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,079 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3084143 |
| Distance: | 436 m |
#227 708 Lea Avenue
| Sold Price: | $786,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,082 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3095156 |
| Distance: | 436 m |
#131 639 Aspen Street
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,093 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3102454 |
| Distance: | 512 m |
#10 730 Farrow Street
| Sold Price: | $725,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $346 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,012 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3098137 |
| Distance: | 514 m |
#104 9133 Capella Drive
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,069 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3091523 |
| Distance: | 1.4 km |
#15 621 Langside Avenue
| Asking Price: | $730,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $246 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,078 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112497 |
| Distance: | 64 m |
#132 639 Aspen Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,093 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099280 |
| Distance: | 512 m |
#133 639 Aspen Street
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $284 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,093 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123010 |
| Distance: | 512 m |
#45 730 Farrow Street
| Asking Price: | $828,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $404 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,248 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119656 |
| Distance: | 514 m |