





This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,549 sqft |
| Age | Newly Built |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-514-913 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,277,000 | $425,000 | $1,702,000 | - |
#154 1330 Wellon Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113018 |
| Distance: | 0 m |
#193 1330 Wellon Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $402 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117459 |
| Distance: | 0 m |
#146 3546 Monson Crescent
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123356 |
| Distance: | 825 m |
#115 3565 Baycrest Avenue
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120081 |
| Distance: | 865 m |
#59 3552 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117057 |
| Distance: | 967 m |
#176 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3072454 |
| Distance: | 0 m |
#211 1331 Wellon Street
| Sold Price: | $1,498,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $505 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3080372 |
| Distance: | 0 m |
#159 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,558,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,641 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3050396 |
| Distance: | 0 m |
#189 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,488,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3074062 |
| Distance: | 0 m |
#178 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,645 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3117067 |
| Distance: | 0 m |
#160 1330 Wellon Street
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,641 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3061673 |
| Distance: | 0 m |
#199 1331 Wellon Street
| Sold Price: | $1,658,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,646 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3082282 |
| Distance: | 0 m |