



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,337 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,873 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 031-510-078 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,179,000 | $1,179,000 | -1.3% |
| 2024 | $0 | $1,194,000 | $1,194,000 | +5.8% |
| 2023 | $0 | $1,129,000 | $1,129,000 | +18.3% |
| 2022 | $0 | $954,000 | $954,000 | - |
#115 3565 Baycrest Avenue
| Asking Price: | $1,389,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | $528 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120081 |
| Distance: | 0 m |
#146 3546 Monson Crescent
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $459 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123356 |
| Distance: | 113 m |
#136 3546 Monson Crescent
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $300 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,582 sqft |
| Price / SqFt: | $695 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123321 |
| Distance: | 113 m |
#135 3546 Monson Crescent
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $307 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,614 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123370 |
| Distance: | 113 m |
#59 3552 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117057 |
| Distance: | 271 m |
#43 3552 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,020,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $332 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,579 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098577 |
| Distance: | 271 m |
#129 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $1,159,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $373 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,822 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3110992 |
| Distance: | 113 m |
#159 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $444 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,328 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3077787 |
| Distance: | 113 m |
#155 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $1,327,360 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,328 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093363 |
| Distance: | 113 m |
#150 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $1,249,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3072492 |
| Distance: | 169 m |
#149 3546 Monson Crescent
| Sold Price: | $1,274,900 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | $428 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3074852 |
| Distance: | 169 m |
#20 3552 Victoria Drive
| Sold Price: | $999,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $334 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3080338 |
| Distance: | 271 m |