







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,534 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,008 sqft |
| Age | 13 years (2013) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,763 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 150 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-967-496 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,512,000 | $797,000 | $2,309,000 | -4.0% |
| 2024 | $1,549,000 | $856,000 | $2,405,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,470,000 | $865,000 | $2,335,000 | +14.1% |
| 2022 | $1,207,000 | $840,000 | $2,047,000 | +22.3% |
| 2021 | $990,000 | $684,000 | $1,674,000 | +10.6% |
| 2020 | $840,000 | $673,000 | $1,513,000 | - |
1510 Dayton Street
| Asking Price: | $2,328,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,492 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096819 |
| Distance: | 40 m |
3435 Horizon Drive
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,985 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,227 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122851 |
| Distance: | 182 m |
3490 Danielson Drive
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,902 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,307 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123506 |
| Distance: | 460 m |
3361 Scotch Pine Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,013 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125532 |
| Distance: | 470 m |
3515 Highland Drive
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,157 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,228 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085098 |
| Distance: | 550 m |
3483 Wales Avenue
| Asking Price: | $2,520,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,344 sqft |
| Price / SqFt: | $580 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104660 |
| Distance: | 616 m |
1451 Jacobi Place
| Sold Price: | $2,065,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,329 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3059479 |
| Distance: | 484 m |
1441 Nystrom Court
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,727 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,638 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3066268 |
| Distance: | 487 m |
1460 Nanton Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,797 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,305 sqft) |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3060695 |
| Distance: | 518 m |
3381 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,211 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,728 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078680 |
| Distance: | 667 m |
3371 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,612,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,082 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,724 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3079308 |
| Distance: | 694 m |
3376 Watkins Avenue
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,107 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,725 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103170 |
| Distance: | 727 m |