







































| Pricing |
| Asking Price | $2,988,000 |
| Price per Floor SqFt | $573 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,924 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,219 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,512 sqft) |
| Price per Land SqFt | $351.03 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-653-894 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,949,000 | $1,020,000 | $2,969,000 | -4.2% |
| 2025 | $2,085,000 | $1,014,000 | $3,099,000 | +1.1% |
| 2024 | $1,996,000 | $1,070,000 | $3,066,000 | +3.0% |
| 2023 | $1,895,000 | $1,081,000 | $2,976,000 | +12.6% |
| 2022 | $1,556,000 | $1,086,000 | $2,642,000 | +20.3% |
| 2021 | $1,324,000 | $873,000 | $2,197,000 | +1.6% |
| 2020 | $1,303,000 | $860,000 | $2,163,000 | - |
Asking Price is 0.6% higher than Assessed Value (2026).
1419 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,367 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125531 |
| Distance: | 212 m |
1469 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $3,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,747 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,339 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127821 |
| Distance: | 243 m |
1412 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $2,558,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,015 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,522 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3089232 |
| Distance: | 284 m |
3492 Bishop Place
| Asking Price: | $2,280,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,961 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,539 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115429 |
| Distance: | 576 m |
3510 Danielson Drive
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,925 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124185 |
| Distance: | 740 m |
3485 Wales Avenue
| Asking Price: | $2,420,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,454 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,997 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128058 |
| Distance: | 746 m |