



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,052 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,942 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,774 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 029-653-258 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
1431 Strawline Hill Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,893 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,941 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3084132 |
| Distance: | 104 m |
1414 Shay Street
| Sold Price: | $1,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,502 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,490 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3066453 |
| Distance: | 177 m |
3561 Sheffield Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,333 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,153 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3055645 |
| Distance: | 238 m |
3511 Bishop Place
| Sold Price: | $1,870,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,459 sqft |
| Price / SqFt: | $541 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,439 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3068299 |
| Distance: | 354 m |
1451 Jacobi Place
| Sold Price: | $2,065,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,329 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3059479 |
| Distance: | 829 m |
3472 Galloway Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,064 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,070 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3076447 |
| Distance: | 848 m |
1436 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,766 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,977 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114523 |
| Distance: | 165 m |
3565 Sheffield Avenue
| Asking Price: | $1,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,536 sqft |
| Price / SqFt: | $560 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,339 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124252 |
| Distance: | 219 m |
3534 Trestle Court
| Asking Price: | $2,269,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,901 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,306 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114397 |
| Distance: | 236 m |
3532 Trestle Court
| Asking Price: | $2,288,000 |
| Listing Date: | 2022-Mar-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,843 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,454 sqft) |
| Days on Market: | 1527 |
| MLS® Number: | R2667674 |
| Distance: | 250 m |
1407 Strawline Hill Street
| Asking Price: | $2,195,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,928 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,687 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111219 |
| Distance: | 255 m |
3565 Highland Drive
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,384 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,675 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125596 |
| Distance: | 353 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,350,000 | $835,000 | $2,185,000 | -4.6% |
| 2025 | $1,444,000 | $847,000 | $2,291,000 | +0.7% |
| 2024 | $1,383,000 | $893,000 | $2,276,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,313,000 | $903,000 | $2,216,000 | +11.1% |
| 2022 | $1,080,000 | $914,000 | $1,994,000 | +23.0% |
| 2021 | $886,000 | $735,000 | $1,621,000 | - |