







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,465 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,348 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,753 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 016-698-266 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
3102 Fisher Court
| Sold Price: | $1,695,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,394 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,998 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3110266 |
| Distance: | 359 m |
1411 Madrona Place
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,181 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,348 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3105443 |
| Distance: | 415 m |
3066 Tanager Court
| Sold Price: | $1,939,800 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,590 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,653 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3104351 |
| Distance: | 855 m |
3301 McTavish Court
| Sold Price: | $1,830,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,468 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,976 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3047428 |
| Distance: | 907 m |
1642 Plateau Crescent
| Sold Price: | $1,388,890 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,799 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,576 sqft) |
| Days on Market: | 513 |
| MLS® Number: | R2908614 |
| Distance: | 959 m |
3332 Turner Avenue
| Sold Price: | $1,689,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,439 sqft |
| Price / SqFt: | $491 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,974 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3103878 |
| Distance: | 1.1 km |
1416 Purcell Drive
| Asking Price: | $1,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,397 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,688 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123651 |
| Distance: | 84 m |
2972 Robson Drive
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,753 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,556 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111706 |
| Distance: | 596 m |
2980 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,825,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,388 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,549 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103804 |
| Distance: | 625 m |
1601 Pinetree Way
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,563 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,576 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095351 |
| Distance: | 631 m |
2925 Cliffrose Crescent
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,758 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,006 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117360 |
| Distance: | 655 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,654,000 | $352,000 | $2,006,000 | -5.6% |
| 2025 | $1,744,000 | $380,000 | $2,124,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,623,000 | $418,000 | $2,041,000 | +13.3% |
| 2022 | $1,397,000 | $405,000 | $1,802,000 | +17.7% |
| 2021 | $1,139,000 | $392,000 | $1,531,000 | +9.1% |
| 2020 | $999,000 | $404,000 | $1,403,000 | - |