





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,464 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,058 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,167 sqft) |
| Land Frontage | 82.7 ft |
| Land Dimensions | 82.7 x 134.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-200-581 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,402,000 | $392,000 | $1,794,000 | +1.0% |
| 2024 | $1,358,000 | $418,000 | $1,776,000 | +2.7% |
| 2023 | $1,305,000 | $425,000 | $1,730,000 | +10.1% |
| 2022 | $1,170,000 | $401,000 | $1,571,000 | +17.9% |
| 2021 | $937,000 | $395,000 | $1,332,000 | - |
1365 Honeysuckle Lane
| Sold Price: | $1,499,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,537 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,353 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3085390 |
| Distance: | 95 m |
1412 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,596,700 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,437 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,169 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3035686 |
| Distance: | 166 m |
1422 Magnolia Place
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,140 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,497 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3066080 |
| Distance: | 226 m |
2622 Sandstone Crescent
| Sold Price: | $1,735,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,732 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3085221 |
| Distance: | 228 m |
19 Timbercrest Drive
| Sold Price: | $1,988,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,748 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,361 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3108550 |
| Distance: | 465 m |
1501 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,852,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,996 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3084244 |
| Distance: | 572 m |
2606 Sandstone Court
| Asking Price: | $1,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,023 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,804 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117371 |
| Distance: | 286 m |
2620 Limestone Place
| Asking Price: | $1,838,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,876 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110510 |
| Distance: | 374 m |
38 Timbercrest Drive
| Asking Price: | $1,865,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,711 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,046 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116453 |
| Distance: | 503 m |
513 Forest Parkway
| Asking Price: | $1,888,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,220 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110382 |
| Distance: | 585 m |
8 Greystone Place
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,269 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,322 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095242 |
| Distance: | 614 m |
46 Wildwood Drive
| Asking Price: | $1,899,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,103 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,543 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114233 |
| Distance: | 756 m |