



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,048 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,980 sqft |
| Age | 72 years (1954) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,761 sqft) |
| Land Frontage | 11640 ft |
| Land Dimensions | 11640 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-189-271 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,588,000 | $77,700 | $1,665,700 | -6.1% |
| 2025 | $1,692,000 | $82,400 | $1,774,400 | -2.5% |
| 2024 | $1,731,000 | $88,100 | $1,819,100 | +8.1% |
| 2023 | $1,592,000 | $91,400 | $1,683,400 | +6.4% |
| 2022 | $1,488,000 | $94,200 | $1,582,200 | +29.8% |
| 2021 | $1,126,000 | $93,300 | $1,219,300 | +2.4% |
| 2020 | $1,094,000 | $97,200 | $1,191,200 | - |
1349 Summit Drive
| Sold Price: | $1,555,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,505 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,960 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3056788 |
| Distance: | 171 m |
1205 Brisbane Avenue
| Sold Price: | $1,670,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,534 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3089840 |
| Distance: | 252 m |
1501 Marine Crescent
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,701 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3066805 |
| Distance: | 349 m |
885 Porter Street
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,376 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,856 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3087313 |
| Distance: | 456 m |
1350 Grover Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,260 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3066686 |
| Distance: | 638 m |
2721 St George Street
| Sold Price: | $1,930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,618 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,681 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3116048 |
| Distance: | 946 m |
925 Merritt Street
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,750 sqft |
| Price / SqFt: | $636 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,642 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105069 |
| Distance: | 348 m |
944 Porter Street
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124937 |
| Distance: | 465 m |
960 Porter Street
| Asking Price: | $1,620,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,236 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077325 |
| Distance: | 466 m |
1415 Cornell Avenue
| Asking Price: | $2,099,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,468 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,875 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084636 |
| Distance: | 823 m |
2317 St George Street
| Asking Price: | $1,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,707 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092801 |
| Distance: | 855 m |
981 Grover Avenue
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,112 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123118 |
| Distance: | 897 m |