This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,731 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,415 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,082 sqft) |
| Land Frontage | 43.5 ft |
| Land Dimensions | 43.5 x 93.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-499-615 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
2933 Cord Avenue
| Sold Price: | $1,450,400 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,507 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,082 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3097423 |
| Distance: | 406 m |
2813 Windrum Avenue
| Sold Price: | $1,315,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,843 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3078399 |
| Distance: | 893 m |
1238 Wise Court
| Sold Price: | $999,999 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,129 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,304 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3075581 |
| Distance: | 1.6 km |
1309 Nestor Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3048837 |
| Distance: | 1.7 km |
1160 Shelter Crescent
| Sold Price: | $1,313,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,249 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,488 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3098292 |
| Distance: | 1.8 km |
3213 Salt Spring Avenue
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,569 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3085654 |
| Distance: | 1.8 km |
1315 Johnson Street
| Asking Price: | $1,430,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,627 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,060 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120928 |
| Distance: | 333 m |
1169 Lansdowne Drive
| Asking Price: | $1,128,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,169 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095466 |
| Distance: | 980 m |
1426 Gabriola Drive
| Asking Price: | $1,397,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,912 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,523 sqft) |
| Days on Market: | 342 |
| MLS® Number: | R3017629 |
| Distance: | 1.6 km |
1112 Hansard Crescent
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,100 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098261 |
| Distance: | 1.7 km |
3178 Leeward Court
| Asking Price: | $1,398,800 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,573 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,010 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125859 |
| Distance: | 2.1 km |
2978 Fleming Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,086 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,075 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115046 |
| Distance: | 2.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,116,000 | $199,000 | $1,315,000 | -2.3% |
| 2025 | $1,151,000 | $195,000 | $1,346,000 | +5.5% |
| 2024 | $1,083,000 | $193,000 | $1,276,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,068,000 | $199,000 | $1,267,000 | +15.3% |
| 2022 | $920,000 | $179,000 | $1,099,000 | +27.1% |
| 2021 | $691,000 | $174,000 | $865,000 | +3.3% |
| 2020 | $658,000 | $179,000 | $837,000 | - |