































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,984 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,778 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 031-850-405 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,320,000 | $1,320,000 | -8.9% |
| 2024 | $0 | $1,449,000 | $1,449,000 | - |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263141464/83dcefb7.jpeg)
#702 606 Foster Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,813 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119837 |
| Distance: | 886 m |
#101 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,992 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3096225 |
| Distance: | 1.2 km |
#102 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,034 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3096241 |
| Distance: | 1.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263117967/83dcefb7.jpeg)
#103 646 Girard Avenue
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3096340 |
| Distance: | 1.2 km |
#104 941 Dansey Avenue
| Sold Price: | $1,142,860 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,458 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3086850 |
| Distance: | 1.2 km |
#104 743 Gauthier Avenue
| Sold Price: | $1,308,890 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,192 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3058814 |
| Distance: | 1.2 km |
#112 390 Guilby Street
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $639 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,338 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082267 |
| Distance: | 370 m |
#113 390 Guilby Street
| Asking Price: | $1,179,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $658 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,402 sqft |
| Price / SqFt: | $841 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124213 |
| Distance: | 370 m |
#202 381 Clayton Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $702 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,508 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103004 |
| Distance: | 380 m |
4290 Bridgewater Crescent
| Asking Price: | $935,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,584 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113411 |
| Distance: | 744 m |
9963 Millburn Court
| Asking Price: | $948,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,535 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113567 |
| Distance: | 744 m |
#59 688 Edgar Avenue
| Asking Price: | $949,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $325 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,360 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127013 |
| Distance: | 811 m |