







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,696 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,512 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-546-290 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Coquitlam Agents
#103 3451 Burke Village Promenade
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,784 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123092 |
| Distance: | 0 m |
1350 Soball Street
| Asking Price: | $1,425,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,914 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113645 |
| Distance: | 431 m |
#7 3535 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,621 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110918 |
| Distance: | 524 m |
#2 3535 Princeton Avenue
| Asking Price: | $1,449,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $522 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,755 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113378 |
| Distance: | 524 m |
3416 Korba Avenue
| Asking Price: | $1,520,900 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $200 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,116 sqft |
| Price / SqFt: | $719 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,733 sqft) |
| Days on Market: | 4 hours |
| MLS® Number: | R3129072 |
| Distance: | 524 m |
#120 1350 Mitchell Street
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $346 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102115 |
| Distance: | 551 m |
#102 3458 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,398,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3094243 |
| Distance: | 235 m |
#118 3467 Gislason Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | $503 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,299 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3084721 |
| Distance: | 235 m |
#125 3458 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,393,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | $525 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117580 |
| Distance: | 235 m |
#40 3500 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3075791 |
| Distance: | 292 m |
#59 3500 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | $405 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,337 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3089904 |
| Distance: | 292 m |
#153 3500 Burke Village Promenade
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,148 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3084818 |
| Distance: | 292 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,332,000 | $1,332,000 | -6.0% |
| 2023 | $0 | $1,417,000 | $1,417,000 | +13.0% |
| 2022 | $0 | $1,254,000 | $1,254,000 | +15.4% |
| 2021 | $0 | $1,087,000 | $1,087,000 | - |