





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,350 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,416 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,534 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-559-103 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Chilliwack Agents
8789 Butchart Street
| Asking Price: | $1,034,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,605 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3113614 |
| Distance: | 88 m |
46489 Hurndall Crescent
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $389 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,275 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115184 |
| Distance: | 148 m |
8683 Tilston Street
| Asking Price: | $811,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118863 |
| Distance: | 202 m |
8750 Butchart Street
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,177 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3072234 |
| Distance: | 22 m |
46610 Brooks Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,891 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,600 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116348 |
| Distance: | 280 m |
46412 Chilliwack Central Road
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $403 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3102550 |
| Distance: | 306 m |
46428 Angela Avenue
| Sold Price: | $770,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,812 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,924 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3095536 |
| Distance: | 315 m |
8525 Howard Crescent
| Sold Price: | $715,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3080215 |
| Distance: | 358 m |
46350 Chilliwack Central Road
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3065724 |
| Distance: | 435 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $532,000 | $474,000 | $1,006,000 | +2.9% |
| 2024 | $513,000 | $465,000 | $978,000 | +48.2% |
| 2023 | $522,000 | $138,000 | $660,000 | -15.3% |
| 2022 | $497,000 | $282,000 | $779,000 | +44.5% |
| 2021 | $346,000 | $193,000 | $539,000 | +4.9% |
| 2020 | $332,000 | $182,000 | $514,000 | - |