


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,286 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,296 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,583 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-159-052 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $733,000 | $224,000 | $957,000 | -0.1% |
| 2025 | $746,000 | $212,000 | $958,000 | -0.2% |
| 2024 | $735,000 | $225,000 | $960,000 | -6.2% |
| 2023 | $746,000 | $277,000 | $1,023,000 | +6.9% |
| 2022 | $673,000 | $284,000 | $957,000 | +39.7% |
| 2021 | $497,000 | $188,000 | $685,000 | +4.9% |
| 2020 | $461,000 | $192,000 | $653,000 | - |
6961 Sheffield Way
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3081857 |
| Distance: | 71 m |
7205 Gordon Drive
| Sold Price: | $800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,852 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,200 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112798 |
| Distance: | 462 m |
#7 45824 Stevenson Road
| Sold Price: | $815,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $301 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3106485 |
| Distance: | 464 m |
#27 45824 Stevenson Road
| Sold Price: | $748,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $283 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3078984 |
| Distance: | 464 m |
46102 Griffin Drive
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,632 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3068749 |
| Distance: | 541 m |
6695 Beaufort Road
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,124 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,555 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3097813 |
| Distance: | 603 m |
6970 Centennial Drive
| Asking Price: | $1,074,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,014 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,672 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127710 |
| Distance: | 406 m |
6780 School Lane
| Asking Price: | $989,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,841 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121941 |
| Distance: | 426 m |
45470 Spruce Drive
| Asking Price: | $878,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,354 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,869 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115191 |
| Distance: | 824 m |