


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,348 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,891 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,405 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-087-820 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
45301 Spruce Drive
| Sold Price: | $734,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,640 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,587 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3099972 |
| Distance: | 428 m |
45435 Wells Road
| Sold Price: | $795,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,944 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3050887 |
| Distance: | 466 m |
45362 Wells Road
| Sold Price: | $863,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,690 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3098509 |
| Distance: | 576 m |
#3 45314 Wells Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $99 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,047 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,329 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3022141 |
| Distance: | 606 m |
6961 Sheffield Way
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $432 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,732 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3081857 |
| Distance: | 639 m |
6982 Sheffield Way
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,296 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109262 |
| Distance: | 693 m |
45470 Spruce Drive
| Asking Price: | $878,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,354 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,869 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115191 |
| Distance: | 172 m |
45424 Dorell Place
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,013 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121849 |
| Distance: | 201 m |
45578 Worthington Place
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,494 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123310 |
| Distance: | 554 m |
45257 Raven Place
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,364 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077204 |
| Distance: | 725 m |
7413 Leary Crescent
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,423 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,028 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3093760 |
| Distance: | 797 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $631,000 | $342,000 | $973,000 | +1.7% |
| 2024 | $639,000 | $318,000 | $957,000 | -3.3% |
| 2023 | $632,000 | $358,000 | $990,000 | +4.8% |
| 2022 | $627,000 | $318,000 | $945,000 | +39.0% |
| 2021 | $424,000 | $256,000 | $680,000 | +4.9% |
| 2020 | $405,000 | $243,000 | $648,000 | - |