
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,732 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,122 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,970 sqft) |
| Land Frontage | 68 ft |
| Land Dimensions | 68 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-481-610 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
6819 School Lane
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101115 |
| Distance: | 830 m |
45291 Haig Drive
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,278 sqft |
| Price / SqFt: | $331 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,276 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3105902 |
| Distance: | 879 m |
45748 Safflower Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,600 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,469 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3090955 |
| Distance: | 1.0 km |
6755 Lorne Drive
| Sold Price: | $1,127,500 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,334 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,700 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R3050572 |
| Distance: | 1.1 km |
45921 Verbena Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,137 sqft |
| Price / SqFt: | $295 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,706 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3111020 |
| Distance: | 1.1 km |
45704 Safflower Crescent
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,277 sqft |
| Price / SqFt: | $320 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,187 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3080042 |
| Distance: | 1.1 km |
6522 Reid Road
| Asking Price: | $1,425,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,604 sqft |
| Price / SqFt: | $395 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,335 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120755 |
| Distance: | 854 m |
45807 Higginson Road
| Asking Price: | $1,139,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,294 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124187 |
| Distance: | 897 m |
6556 Lavender Place
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,407 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,465 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122999 |
| Distance: | 1.1 km |
6345 Edson Drive
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,372 sqft |
| Price / SqFt: | $267 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,286 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089962 |
| Distance: | 1.2 km |
46075 Stevenson Road
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,239 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,451 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096953 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $621,000 | $445,000 | $1,066,000 | +0.3% |
| 2025 | $641,000 | $422,000 | $1,063,000 | +1.8% |
| 2024 | $628,000 | $416,000 | $1,044,000 | -8.3% |
| 2023 | $622,000 | $517,000 | $1,139,000 | +4.8% |
| 2022 | $615,000 | $472,000 | $1,087,000 | +37.8% |
| 2021 | $416,000 | $373,000 | $789,000 | +3.4% |
| 2020 | $398,000 | $365,000 | $763,000 | - |