







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,410 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,334 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.34 ac (14,700 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 147.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-715-231 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
6664 School Lane
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,970 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,140 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111048 |
| Distance: | 244 m |
6819 School Lane
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,484 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,500 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101115 |
| Distance: | 255 m |
45909 Higginson Road
| Sold Price: | $1,033,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,056 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,875 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3073089 |
| Distance: | 270 m |
45921 Verbena Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,137 sqft |
| Price / SqFt: | $295 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,706 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3111020 |
| Distance: | 344 m |
6550 Lavender Place
| Sold Price: | $1,240,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,329 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,503 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3039429 |
| Distance: | 426 m |
45775 Higginson Road
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,046 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,027 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3048760 |
| Distance: | 426 m |
46075 Stevenson Road
| Asking Price: | $1,239,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,239 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,451 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096953 |
| Distance: | 223 m |
45807 Higginson Road
| Asking Price: | $1,139,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,294 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,930 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124187 |
| Distance: | 376 m |
46194 Greenwood Drive
| Asking Price: | $1,008,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,429 sqft |
| Price / SqFt: | $294 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,326 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081959 |
| Distance: | 740 m |
7033 Eden Drive
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,905 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,760 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112257 |
| Distance: | 993 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,138,000 | $10,000 | $1,148,000 | +16.1% |
| 2024 | $823,000 | $166,000 | $989,000 | -11.0% |
| 2023 | $836,000 | $275,000 | $1,111,000 | +7.9% |
| 2022 | $751,000 | $279,000 | $1,030,000 | +38.8% |
| 2021 | $555,000 | $187,000 | $742,000 | -2.9% |
| 2020 | $515,000 | $249,000 | $764,000 | - |