







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,300 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,328 sqft |
| Age | 44 years (1982) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,253 sqft) |
| Land Frontage | 101.6 ft |
| Land Dimensions | 101.6 x 48.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-957-597 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
6051 Glenroy Drive
| Sold Price: | $829,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,575 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3084541 |
| Distance: | 443 m |
45762 Timothy Avenue
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3115525 |
| Distance: | 612 m |
#107 46000 Thomas Road
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,528 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,478 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3063704 |
| Distance: | 862 m |
#170 46000 Thomas Road
| Sold Price: | $573,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $240 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,289 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3099478 |
| Distance: | 862 m |
#222 46000 Thomas Road
| Sold Price: | $568,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | $225 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,289 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,240 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3067445 |
| Distance: | 862 m |
#165 46000 Thomas Road
| Sold Price: | $640,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $225 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,505 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 294 |
| MLS® Number: | R3027762 |
| Distance: | 862 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $562,000 | $149,000 | $711,000 | -0.1% |
| 2024 | $563,000 | $149,000 | $712,000 | +6.0% |
| 2023 | $480,000 | $192,000 | $672,000 | +10.0% |
| 2022 | $408,000 | $203,000 | $611,000 | +38.2% |
| 2021 | $309,000 | $133,000 | $442,000 | +3.0% |
| 2020 | $292,000 | $137,000 | $429,000 | - |