






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,255 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,599 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,663 sqft) |
| Land Frontage | 55 ft |
| Land Dimensions | 55 x 105 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-701-231 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
5848 Glendale Drive
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,621 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3084637 |
| Distance: | 68 m |
44954 Bedford Place
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,724 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3121318 |
| Distance: | 178 m |
45023 Stratford Place
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,764 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3094592 |
| Distance: | 182 m |
5921 Glendale Drive
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,966 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,706 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3087826 |
| Distance: | 226 m |
44996 Cumberland Avenue
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,583 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,837 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112080 |
| Distance: | 287 m |
5754 Tyson Road
| Sold Price: | $770,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,477 sqft |
| Price / SqFt: | $521 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,383 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3075412 |
| Distance: | 517 m |
5868 Tyson Road
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,756 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,820 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118226 |
| Distance: | 381 m |
45386 Watson Road
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,931 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,958 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3120720 |
| Distance: | 882 m |
6442 Evans Road
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,271 sqft |
| Price / SqFt: | $652 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097041 |
| Distance: | 1.1 km |
45578 Worthington Place
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,494 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123310 |
| Distance: | 2.1 km |
45424 Dorell Place
| Asking Price: | $849,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,013 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121849 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $585,000 | $375,000 | $960,000 | +0.5% |
| 2025 | $604,000 | $351,000 | $955,000 | +2.2% |
| 2024 | $592,000 | $342,000 | $934,000 | -2.0% |
| 2023 | $586,000 | $367,000 | $953,000 | +7.0% |
| 2022 | $571,000 | $320,000 | $891,000 | +38.6% |
| 2021 | $386,000 | $257,000 | $643,000 | +13.8% |
| 2020 | $360,000 | $205,000 | $565,000 | - |