




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,140 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,220 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,499 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-928-759 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
5853 Garrison Boulevard
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,922 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,423 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106594 |
| Distance: | 90 m |
5950 Sappers Way
| Asking Price: | $1,149,000 |
| Listing Date: | 2026-May-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,685 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,152 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119599 |
| Distance: | 218 m |
6442 Swanson Street
| Asking Price: | $949,999 |
| Listing Date: | 2025-Aug-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,621 sqft) |
| Days on Market: | 299 |
| MLS® Number: | R3032775 |
| Distance: | 1.2 km |
6464 Reid Road
| Asking Price: | $1,198,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,888 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,890 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114465 |
| Distance: | 1.2 km |
5843 Shawnigan Drive
| Sold Price: | $1,263,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,173 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,365 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090741 |
| Distance: | 94 m |
5772 Shawnigan Drive
| Sold Price: | $1,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,759 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,708 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117077 |
| Distance: | 150 m |
45218 Nicomen Crescent
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,598 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,155 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3087531 |
| Distance: | 539 m |
#119 6540 Dogwood Drive
| Sold Price: | $910,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $208 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,647 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,015 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3095226 |
| Distance: | 1.4 km |
#15 45875 South Sumas Road
| Sold Price: | $915,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | $338 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,605 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,353 sqft) |
| Days on Market: | 80 |
| MLS® Number: | R3088684 |
| Distance: | 1.4 km |
44763 Anglers Boulevard
| Sold Price: | $965,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,682 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,992 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3086218 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $673,000 | $498,000 | $1,171,000 | +1.4% |
| 2025 | $686,000 | $469,000 | $1,155,000 | +0.3% |
| 2023 | $650,000 | $501,000 | $1,151,000 | +10.7% |
| 2022 | $572,000 | $468,000 | $1,040,000 | +27.8% |
| 2021 | $447,000 | $367,000 | $814,000 | +6.0% |
| 2020 | $409,000 | $359,000 | $768,000 | - |