


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,173 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,651 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,320 sqft) |
| Land Frontage | 59.02 ft |
| Land Dimensions | 17.99 x 109.90 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-132-566 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $635,000 | $371,000 | $1,006,000 | +2.8% |
| 2024 | $600,000 | $379,000 | $979,000 | -2.7% |
| 2023 | $615,000 | $391,000 | $1,006,000 | +8.6% |
| 2022 | $557,000 | $369,000 | $926,000 | +31.0% |
| 2021 | $413,000 | $294,000 | $707,000 | +6.6% |
| 2020 | $398,000 | $265,000 | $663,000 | - |
5389 Rockwood Drive
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,663 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3013141 |
| Distance: | 480 m |
5450 Alpine Crescent
| Sold Price: | $895,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,928 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,970 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3103085 |
| Distance: | 503 m |
5285 Teskey Road
| Sold Price: | $817,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,818 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,146 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3075137 |
| Distance: | 517 m |
#135 6001 Promontory Road
| Sold Price: | $665,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | $170 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,633 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,918 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3061106 |
| Distance: | 831 m |
45944 Thomas Road
| Sold Price: | $824,250 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3099955 |
| Distance: | 1.0 km |
5958 Cobblestone Street
| Sold Price: | $634,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | $235 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,541 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,371 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3063656 |
| Distance: | 1.0 km |