







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,641 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,095 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,196 sqft) |
| Land Frontage | 25 ft |
| Land Dimensions | 25 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 029-780-080 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sardis Agents
5398 Chinook Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,279 sqft |
| Price / SqFt: | $366 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,166 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3093846 |
| Distance: | 327 m |
44864 Kim Place
| Sold Price: | $1,095,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,119 sqft |
| Price / SqFt: | $351 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,403 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3062437 |
| Distance: | 478 m |
5798 Carter Road
| Sold Price: | $1,129,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,328 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,401 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3112354 |
| Distance: | 715 m |
5144 Chittenden Road
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,917 sqft |
| Price / SqFt: | $371 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,326 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3101669 |
| Distance: | 1.5 km |
5866 Garrison Boulevard
| Sold Price: | $1,210,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,220 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,499 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106075 |
| Distance: | 1.6 km |
5843 Shawnigan Drive
| Sold Price: | $1,263,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,173 sqft |
| Price / SqFt: | $398 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,365 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090741 |
| Distance: | 1.7 km |
44582 Monte Vista Drive
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,083 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121392 |
| Distance: | 677 m |
44414 McLaren Drive
| Asking Price: | $1,849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,862 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,917 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107394 |
| Distance: | 737 m |
#1 45406 Vedder Mountain Road
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,537 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,066 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106042 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $805,000 | $721,000 | $1,526,000 | +2.1% |
| 2025 | $820,000 | $674,000 | $1,494,000 | +6.2% |
| 2024 | $750,000 | $657,000 | $1,407,000 | -5.1% |
| 2023 | $777,000 | $706,000 | $1,483,000 | +13.1% |
| 2022 | $684,000 | $627,000 | $1,311,000 | +27.4% |
| 2021 | $534,000 | $495,000 | $1,029,000 | - |