





























| Pricing | |
| Asking Price | |
| $1,500,000 |
| Price per Floor SqFt | $744 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,015 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,458 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 113 ft |
| Price per Land SqFt | $201.13 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2003-Dec-28 |
| Previously Sold Price | $310,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,190,000 (+383.9%) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 018-412-785 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
7408 18th Avenue
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,068 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126275 |
| Distance: | 283 m |
7431 14th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,192 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110840 |
| Distance: | 372 m |
7430 Canada Way
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,892 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104623 |
| Distance: | 372 m |
7753 Wedgewood Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3083605 |
| Distance: | 552 m |
7633 Rosewood Street
| Asking Price: | $1,728,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,844 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,252 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3082428 |
| Distance: | 556 m |
7329 Ethel Avenue
| Asking Price: | $1,858,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,953 sqft |
| Price / SqFt: | $951 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,860 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3103828 |
| Distance: | 624 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,091,000 | $278,000 | $1,369,000 | -2.2% |
| 2025 | $1,119,000 | $281,000 | $1,400,000 | +2.8% |
| 2024 | $1,081,000 | $281,000 | $1,362,000 | +5.8% |
| 2023 | $1,012,000 | $275,000 | $1,287,000 | +9.0% |
| 2022 | $893,000 | $288,000 | $1,181,000 | +21.4% |
| 2021 | $678,000 | $295,000 | $973,000 | +13.1% |
| 2020 | $708,000 | $152,000 | $860,000 | - |
Asking Price is 9.6% higher than Assessed Value (2026).