




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,315 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,347 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,735 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 113.22178 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 004-858-743 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,254,000 | $219,000 | $1,473,000 | -4.2% |
| 2025 | $1,286,000 | $251,000 | $1,537,000 | +2.7% |
| 2024 | $1,242,000 | $254,000 | $1,496,000 | +5.9% |
| 2023 | $1,163,000 | $249,000 | $1,412,000 | +8.4% |
| 2022 | $1,030,000 | $273,000 | $1,303,000 | +19.5% |
| 2021 | $847,000 | $243,000 | $1,090,000 | +8.0% |
| 2020 | $816,000 | $193,000 | $1,009,000 | - |
7459 Holly Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,540 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,729 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3073506 |
| Distance: | 273 m |
7696 Davies Street
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,045 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3075547 |
| Distance: | 691 m |
7340 Imperial Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106054 |
| Distance: | 859 m |
6870 6th Street
| Sold Price: | $1,421,800 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3106151 |
| Distance: | 1.0 km |
6995 McBride Street
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,082 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3063673 |
| Distance: | 1.0 km |
911 Dublin Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,435 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073944 |
| Distance: | 1.2 km |
7266 17th Avenue
| Asking Price: | $1,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,231 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,368 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116711 |
| Distance: | 591 m |
7674 Hilda Street
| Asking Price: | $1,560,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,179 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109942 |
| Distance: | 710 m |
7750 15th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,304 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113397 |
| Distance: | 774 m |
7549 10th Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,087 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,432 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092833 |
| Distance: | 987 m |
1219 London Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,778 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,510 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125687 |
| Distance: | 1.1 km |