






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,453 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,627 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,716 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 128.60 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 009-438-262 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
7227 Barnet Road
| Sold Price: | $2,498,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,165 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,550 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3058566 |
| Distance: | 323 m |
7268 Pandora Street
| Sold Price: | $3,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,445 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,591 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3058084 |
| Distance: | 504 m |
7205 Union Street
| Sold Price: | $2,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,902 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3064395 |
| Distance: | 982 m |
5521 Bessborough Drive
| Sold Price: | $2,838,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,158 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,018 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3067627 |
| Distance: | 2.4 km |
6185 Grant Street
| Sold Price: | $3,118,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,735 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3084225 |
| Distance: | 2.4 km |
2050 Sperling Avenue
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,684 sqft |
| Price / SqFt: | $470 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,822 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3072091 |
| Distance: | 2.5 km |
7287 Pandora Street
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,422 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,755 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119886 |
| Distance: | 437 m |
7353 Union Street
| Asking Price: | $2,868,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,435 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,430 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3095229 |
| Distance: | 964 m |
7113 Union Street
| Asking Price: | $2,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,450 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,013 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106873 |
| Distance: | 1.0 km |
7533 Curtis Street
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,365 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118977 |
| Distance: | 1.3 km |
7638 Aubrey Street
| Asking Price: | $3,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,863 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,352 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119353 |
| Distance: | 1.6 km |
6650 Napier Street
| Asking Price: | $3,236,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,934 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125176 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,992,000 | $1,228,000 | $3,220,000 | -4.1% |
| 2025 | $2,055,000 | $1,303,000 | $3,358,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,925,000 | $1,301,000 | $3,226,000 | +13.5% |
| 2022 | $1,714,000 | $1,129,000 | $2,843,000 | +8.8% |
| 2021 | $1,585,000 | $1,028,000 | $2,613,000 | +1.2% |
| 2020 | $1,545,000 | $1,037,000 | $2,582,000 | - |