




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,670 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,370 sqft |
| Age | 108 years (1918) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,590 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 115 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 003-332-683 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby East Agents
7340 Imperial Street
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,630 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3106054 |
| Distance: | 1.1 km |
1220 Edinburgh Street
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,364 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,808 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3101934 |
| Distance: | 1.1 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106787/83dcefb7.jpeg)
6768 Elwell Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,046 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3085160 |
| Distance: | 1.2 km |
6779 Elwell Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,004 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3092001 |
| Distance: | 1.2 km |
7790 15th Avenue
| Sold Price: | $1,555,100 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,896 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3068775 |
| Distance: | 1.3 km |
812 Dublin Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3063971 |
| Distance: | 1.4 km |
1810 Tenth Avenue
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $484 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,890 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105344 |
| Distance: | 864 m |
7766 Davies Street
| Asking Price: | $1,524,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,890 sqft |
| Price / SqFt: | $807 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,626 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128012 |
| Distance: | 959 m |
7776 Davies Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,789 sqft |
| Price / SqFt: | $698 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109837 |
| Distance: | 963 m |
836 Thirteenth Street
| Asking Price: | $1,258,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,490 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127567 |
| Distance: | 982 m |
1315 Eighth Avenue
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,498 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126299 |
| Distance: | 1.1 km |
7750 15th Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,304 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113397 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,754,000 | $59,200 | $1,813,200 | -9.0% |
| 2025 | $1,982,000 | $10,000 | $1,992,000 | +17.4% |
| 2023 | $1,687,000 | $10,000 | $1,697,000 | +5.8% |
| 2022 | $1,594,000 | $10,000 | $1,604,000 | +24.5% |
| 2021 | $1,278,000 | $10,000 | $1,288,000 | -8.3% |
| 2020 | $1,394,000 | $10,100 | $1,404,100 | - |