







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,748 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,480 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 129.55 ft |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 032-510-870 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby East Agents
#4 7353 12th Ave
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,280 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104217 |
| Distance: | 453 m |
#2 7353 12th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,280 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104178 |
| Distance: | 453 m |
7431 14th Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,192 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110840 |
| Distance: | 755 m |
7753 Wedgewood Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083605 |
| Distance: | 1.7 km |
#1 6639 Acacia Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,452 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096202 |
| Distance: | 1.8 km |
#2 6639 Acacia Avenue
| Asking Price: | $1,599,900 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,524 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,452 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118537 |
| Distance: | 1.8 km |
627 Thirteenth Street
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,224 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3090027 |
| Distance: | 820 m |
629 Thirteenth Street
| Sold Price: | $1,515,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,182 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3090029 |
| Distance: | 820 m |
7815 18th Avenue
| Sold Price: | $1,820,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,000 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3058619 |
| Distance: | 1.6 km |
7813 18th Avenue
| Sold Price: | $1,709,050 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106349 |
| Distance: | 1.6 km |
#3 6639 Acacia Avenue
| Sold Price: | $1,668,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,608 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,452 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3075433 |
| Distance: | 1.8 km |
7381 Imperial Street
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,696 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,375 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085257 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $958,000 | $782,000 | $1,740,000 | - |