



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,705 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,991 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 027-954-510 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
7751 Rosewood Street
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,324 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3082008 |
| Distance: | 166 m |
6916 Cunningham Court
| Sold Price: | $1,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3098521 |
| Distance: | 258 m |
6980 Humphries Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,743 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3081252 |
| Distance: | 608 m |
7353 14th Avenue
| Sold Price: | $1,610,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,735 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,342 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3063230 |
| Distance: | 1.0 km |
8015 11th Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,257 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3100129 |
| Distance: | 1.2 km |
8381 14th Avenue
| Sold Price: | $1,456,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $683 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,781 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078114 |
| Distance: | 1.7 km |
7753 Wedgewood Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083605 |
| Distance: | 71 m |
7633 Rosewood Street
| Asking Price: | $1,728,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,844 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,252 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082428 |
| Distance: | 239 m |
7430 Canada Way
| Asking Price: | $1,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,892 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104623 |
| Distance: | 334 m |
7431 14th Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,111 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,192 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110840 |
| Distance: | 872 m |
7546 12th Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,312 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103900 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $977,000 | $335,000 | $1,312,000 | -9.9% |
| 2025 | $1,084,000 | $372,000 | $1,456,000 | +7.3% |
| 2023 | $979,000 | $378,000 | $1,357,000 | +6.1% |
| 2022 | $893,000 | $386,000 | $1,279,000 | +19.5% |
| 2021 | $713,000 | $357,000 | $1,070,000 | +12.3% |
| 2020 | $603,000 | $350,000 | $953,000 | - |