







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,009 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 588 sqft |
| Age | 4 years (2022) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 031-636-268 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby South Agents
#2807 4711 Hazel Street
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 595 sqft |
| Price / SqFt: | $1,008 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3086443 |
| Distance: | 0 m |
#1505 4689 Hazel Street
| Sold Price: | $505,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $265 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 708 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3084690 |
| Distance: | 136 m |
#2802 4688 Kingsway
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 636 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3064414 |
| Distance: | 294 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263092067/83dcefb7.jpeg)
#1108 4688 Kingsway
| Sold Price: | $606,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 603 sqft |
| Price / SqFt: | $1,005 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3070440 |
| Distance: | 294 m |
#2602 4688 Kingsway
| Sold Price: | $615,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $370 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 635 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3033600 |
| Distance: | 294 m |
#4009 6000 McKay Avenue
| Sold Price: | $685,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $411 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 675 sqft |
| Price / SqFt: | $1,015 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3077209 |
| Distance: | 359 m |
#2206 4711 Hazel Street
| Asking Price: | $579,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $363 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 521 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116890 |
| Distance: | 0 m |
#2103 4711 Hazel Street
| Asking Price: | $645,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 592 sqft |
| Price / SqFt: | $1,090 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119278 |
| Distance: | 0 m |
#1302 4689 Hazel Street
| Asking Price: | $525,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $266 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 701 sqft |
| Price / SqFt: | $749 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110921 |
| Distance: | 136 m |
#803 4808 Hazel Street
| Asking Price: | $570,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | $268 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 604 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107320 |
| Distance: | 242 m |
#1801 4808 Hazel Street
| Asking Price: | $538,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $282 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 632 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100956 |
| Distance: | 242 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $590,000 | $590,000 | -12.5% |
| 2025 | $0 | $674,000 | $674,000 | -6.9% |
| 2024 | $0 | $724,000 | $724,000 | +8.7% |
| 2023 | $0 | $666,000 | $666,000 | - |