























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,774 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 594 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 029-713-536 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
#3505 2008 Rosser Avenue
| Sold Price: | $622,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3068288 |
| Distance: | 0 m |
#2207 4485 Skyline Drive
| Sold Price: | $670,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 649 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3071213 |
| Distance: | 87 m |
#1907 1955 Alpha Way
| Sold Price: | $641,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $408 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 679 sqft |
| Price / SqFt: | $944 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095327 |
| Distance: | 326 m |
#1905 1955 Alpha Way
| Sold Price: | $593,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | $317 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 536 sqft |
| Price / SqFt: | $1,106 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3071580 |
| Distance: | 326 m |
#3108 2181 Madison Avenue
| Sold Price: | $570,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $333 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 538 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3084032 |
| Distance: | 327 m |
#1301 2181 Madison Avenue
| Sold Price: | $510,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $279 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 455 sqft |
| Price / SqFt: | $1,121 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3064253 |
| Distance: | 327 m |
#809 2008 Rosser Avenue
| Asking Price: | $468,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | $361 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 482 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085676 |
| Distance: | 0 m |
#2308 2008 Rosser Avenue
| Asking Price: | $450,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 0 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 492 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101024 |
| Distance: | 0 m |
#2707 4485 Skyline Drive
| Asking Price: | $689,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $460 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 648 sqft |
| Price / SqFt: | $1,065 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119028 |
| Distance: | 87 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $556,000 | $556,000 | -6.6% |
| 2025 | $0 | $595,000 | $595,000 | -5.4% |
| 2024 | $0 | $629,000 | $629,000 | +1.9% |
| 2023 | $0 | $617,000 | $617,000 | +9.2% |
| 2022 | $0 | $565,000 | $565,000 | +8.9% |
| 2021 | $0 | $519,000 | $519,000 | +3.4% |
| 2020 | $0 | $502,000 | $502,000 | - |