







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,371 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,530 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,904 sqft) |
| Land Frontage | 112 ft |
| Land Dimensions | 112 x 98 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 001-675-052 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Burnaby North Agents
6111 Kitchener Street
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,663 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,385 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3067515 |
| Distance: | 1.4 km |
7205 Union Street
| Sold Price: | $2,610,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,902 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,480 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3064395 |
| Distance: | 1.6 km |
7371 Union Street
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,500 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,868 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3050702 |
| Distance: | 1.7 km |
2220 Windwood Place
| Sold Price: | $2,035,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,713 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,244 sqft) |
| Days on Market: | 190 |
| MLS® Number: | R3047038 |
| Distance: | 1.9 km |
7227 Barnet Road
| Sold Price: | $2,498,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,165 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,550 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3058566 |
| Distance: | 2.3 km |
7329 Braeside Drive
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,627 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,716 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3085556 |
| Distance: | 2.6 km |
6326 Dawson Street
| Asking Price: | $3,058,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,318 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078410 |
| Distance: | 877 m |
2768 Southcrest Drive
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,335 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,513 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106762 |
| Distance: | 895 m |
6589 Kitchener Street
| Asking Price: | $3,188,000 |
| Listing Date: | 2025-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,182 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 363 |
| MLS® Number: | R3008985 |
| Distance: | 971 m |
6650 Napier Street
| Asking Price: | $3,236,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,934 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125176 |
| Distance: | 1.2 km |
6071 Charles Street
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,121 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,900 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128322 |
| Distance: | 1.5 km |
5770 Charles Street
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,951 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111319 |
| Distance: | 1.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,093,000 | $931,000 | $3,024,000 | -0.9% |
| 2024 | $2,028,000 | $1,024,000 | $3,052,000 | +2.2% |
| 2023 | $1,958,000 | $1,029,000 | $2,987,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,777,000 | $894,000 | $2,671,000 | +14.8% |
| 2020 | $1,465,000 | $861,000 | $2,326,000 | - |