







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,723 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,057 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,104 sqft) |
| Land Frontage | 49.69 ft |
| Land Dimensions | 49.69 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-844-253 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
35291 Selkirk Avenue
| Sold Price: | $814,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,856 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3073449 |
| Distance: | 237 m |
35294 Selkirk Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,752 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,273 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3096673 |
| Distance: | 251 m |
35286 Selkirk Avenue
| Sold Price: | $815,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,766 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3080597 |
| Distance: | 266 m |
35180 Cassiar Avenue
| Sold Price: | $732,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,878 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3062199 |
| Distance: | 511 m |
35084 McKee Road
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3071198 |
| Distance: | 775 m |
3674 Nicomen Place
| Sold Price: | $963,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3092288 |
| Distance: | 903 m |
3344 Omineca Court
| Asking Price: | $894,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,451 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124006 |
| Distance: | 223 m |
35109 Skeena Avenue
| Asking Price: | $749,888 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,639 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,497 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110553 |
| Distance: | 909 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $906,000 | $90,600 | $996,600 | -2.9% |
| 2025 | $911,000 | $115,000 | $1,026,000 | -0.8% |
| 2024 | $931,000 | $103,000 | $1,034,000 | -0.7% |
| 2023 | $935,000 | $106,000 | $1,041,000 | +7.2% |
| 2022 | $863,000 | $108,000 | $971,000 | +41.8% |
| 2021 | $601,000 | $84,000 | $685,000 | +4.3% |
| 2020 | $586,000 | $70,900 | $656,900 | - |