







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,420 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,182 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-827-825 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
3674 Nicomen Place
| Sold Price: | $963,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3092288 |
| Distance: | 231 m |
35277 McKinley Drive
| Sold Price: | $996,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,343 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3087655 |
| Distance: | 330 m |
35486 Sandy Hill Road
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,711 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,886 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3066249 |
| Distance: | 468 m |
35168 Skeena Avenue
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089535 |
| Distance: | 511 m |
34868 Millar Crescent
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,452 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3108356 |
| Distance: | 935 m |
35291 Selkirk Avenue
| Sold Price: | $814,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,856 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3073449 |
| Distance: | 957 m |
3712 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,300 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,180 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3110191 |
| Distance: | 254 m |
35186 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094036 |
| Distance: | 316 m |
35098 Kootenay Drive
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,595 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119777 |
| Distance: | 506 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $796,000 | $121,000 | $917,000 | -4.0% |
| 2025 | $801,000 | $154,000 | $955,000 | -2.7% |
| 2024 | $843,000 | $138,000 | $981,000 | -0.8% |
| 2023 | $847,000 | $142,000 | $989,000 | +6.9% |
| 2022 | $781,000 | $144,000 | $925,000 | +41.4% |
| 2021 | $544,000 | $110,000 | $654,000 | +5.0% |
| 2020 | $530,000 | $93,000 | $623,000 | - |