




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,254 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,290 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,708 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 126 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 019-123-621 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
35148 Knox Crescent
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,686 sqft |
| Price / SqFt: | $326 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,174 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3031673 |
| Distance: | 185 m |
35220 McCorkell Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,383 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,420 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3110243 |
| Distance: | 191 m |
34856 Marshall Road
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,868 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3058109 |
| Distance: | 746 m |
2278 Cameron Court
| Sold Price: | $1,102,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,694 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,891 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3070552 |
| Distance: | 785 m |
2311 Harper Drive
| Sold Price: | $967,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,319 sqft |
| Price / SqFt: | $291 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3073425 |
| Distance: | 830 m |
34751 Delair Road
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,555 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,133 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3081211 |
| Distance: | 956 m |
2238 Olympia Place
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127406 |
| Distance: | 785 m |
35543 Dina Place
| Asking Price: | $984,700 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,549 sqft |
| Price / SqFt: | $386 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,021 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124395 |
| Distance: | 806 m |
34753 Delair Road
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,698 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127322 |
| Distance: | 932 m |
2359 Harper Drive
| Asking Price: | $1,074,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,008 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,231 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116177 |
| Distance: | 940 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $970,000 | $151,000 | $1,121,000 | -2.8% |
| 2025 | $993,000 | $160,000 | $1,153,000 | +0.3% |
| 2024 | $993,000 | $157,000 | $1,150,000 | +0.5% |
| 2023 | $977,000 | $167,000 | $1,144,000 | +1.0% |
| 2022 | $976,000 | $157,000 | $1,133,000 | +37.8% |
| 2021 | $699,000 | $123,000 | $822,000 | +4.3% |
| 2020 | $670,000 | $118,000 | $788,000 | - |